Nemrég fejeződött be a (peri)menopauzás programom, mely során a változófélben lévő női test módosuló igényeiről is sokat beszéltünk – így a diétáról (a Menodiétáról™) és azon belül is a tápanyagcsoportok közti hangsúlyváltásokról.
Az egyik legfontosabb (szinte észrevétlen, lassan a hétköznapokba elfogadottként beépülő) tünete a perimenopauzának a lusta emésztés (ajurvédikusan fogalmazva a lohadó agni, vagyis emésztési tűz) – ami persze áttételesen további gondokat okozhat.
Az emésztésünk és a beleink karbantartása tehát fontos feladat, melynek egyik legjobb, természetes módja a bélflóra gondozása, természetes probiotikumokkal, és olyan étkekkel, melyek a megfelelő bélbacikat etetik. Ilyenek például a magyar hagyományos konyhának is ismert téli főszereplői: az erjesztéssel savanyított káposzták és társaik, például a kimchi (김치- ejtsd: kimcsi, vagy kimcshi)
Közeleg a tél, már majdnem itt is van, tehát ez egy remek időszak ezeknek a fermentált ételeknek az otthoni elkészítéséhez is. Koreában egyébként ennek az időszaknak még a nevét is a kimchi készítésről nevezték el kimdzsang-nak. Elképesztő könnyű receptek ezek – csak vigyázat, káposztaszag lengi majd be a teret egy ideig (ha tehát úgy döntesz, hogy elkészíted, akkor tudd, hogy az alapos ablaknyitás és a ház átszellőztetése “életmentő” lesz.)
Ez egy aránylag gyors recept, mert ha a teljesen hagyományos kimchi verziót akarnánk elkészíteni, akkor szükségünk lenne egy talpalatnyi földre, egy nagy cserépedényre és minimum néhány hónapra, amit a fermentálódó kimchi-nk a talajba ásva tölt el. Lásd a videót a cikk alján – ami egyébként pont nem hagyományos kimchi, és (kiszólás) nagy internetes vita tárgya is: vajon eltulajdoníthatja-e, fel-, és kihasználhatja-e (cultural appropriation) ezt a koreai, nemzeti receptet “csak úgy” egy kínai youtuber leány? Ezt most nekünk nem kell eldöntenünk, hál’istennek. És a videó kicsit giccses is, de azért hangulatos, főleg, ha egy kis lassulásra vágysz – így a cikk alján majd megtalálod.
Mi tehát sokkal inkább a számunkra ismertebb, egyszerűbb, gyorsabb módszerrel készítjük a kimchi-nket, melyet a fentiekre hivatkozva, talán nem is hívhatunk annak – de üsse kavics.
Egyébként, ha bírod az angolt, és érdekel, hogyan is lehet a teljesen autentikus koreai receptet elkészíteni, akkor a cikk alján erről is találsz egy sok képmagyarázattal ellátott linket.
De először jöjjön a mi receptünk.

Vegán (tehát halszósz nélküli) kimchi
Az alábbi recept egy 1-literes, makulátlanul tiszta, kifőzéssel sterilizált üveg megtöltésére elég.
Hozzávalók:
- 1 fej káposzta (fehér, vagy kel, vagy hegyes fehér, vagy kínai kel, kb. 600g)
- kb. 10-12g só (lásd a receptben!)
- 5 gerezd fokhagyma
- 4 szál újhagyma
- csípős paprika (vagy chili szósz)
- hüvelyknyi friss gyömbér
- 3 kisebb fekete (vagy fehér) retek, vagy karalábé (150g)
- 2 sárgarépa durvára reszelve, vagy gyufányi szálakra vágva
- 100-150 ml forralt víz, szobahőmérsékletre hűtve
- 1 teáskanál mustármag és koriandermag keveréke, serpenyőben szárazon kissé pirítva, megpattogtatva
- fél evőkanál szárított tengeri hínár (kombu) – opcionális
- Mosd ki alaposan, majd sterilizálj egy 1-literes üvegedényt.
- A káposzta torzsáját vágd ki, szedd le a külső, fonnyadt-fáradt leveleket, ezeket dobd el. Most mérd le, hogy ténylegesen mennyi káposztád maradt, és annak számold ki a 2%-át. Ennyi sóra lesz szükséged. A fenti 10-12g só tehát csak egy körülbelüli becslés.
- Vágd félbe a káposztát a tetejétől az aljáig, majd mindkét felet vágd további 4 vagy 5 részre. A végére legyen 8-10, hosszúkás káposzta darabod, melyet alul a szár azért még egyben tart (ne essen szét leveleire). Ami levél mégis leesne, az azért mehet az üvegbe majd.
- Hámozd meg a retkeket (vagy karalábét), ha nagyok vágd őket félbe, ha kisebbek akkor félbevágás nélkül szeleteld fel 2-3mm vastagságú karikákra (vagy félkörökre). Ha olyan friss retket használsz, aminek tetején a zöldje is ott van, azt mosd le és tedd félre.
- A sárgarépát vágd gyufányi vastagságúra, vagy reszeld a lehető legdurvábbra.
- Tedd az összes zöldséget (A felvágott reteklevelet is, ha használsz) egy nagy tálba (még nem az üvegbe). Keverd bele a sót a lehűtött forralt vízbe, és keverd hozzá még a reszelt friss gyömbért és az átnyomott, vagy lereszelt fokhagymát. Öntsd ezt rá a zöldségekre.
- Szórd meg csípős paprikával, vagy chilli pelyhekkel, vagy kis chilli szósszal, plusz a pirított mustár-, és koriandermaggal is, és (ha használsz) a tengeri hínárral.
- Majd nagyon tiszta kézzel jól dolgozd össze az egészet: 2-3 perc. Nyomogasd, facsargasd, szeretgesd az egész zöldséges trutyit, főleg a káposzta darabokat, hadd menjen bele a levelek közé ez a fokhagymás-csípős sós lé. Persze a só hatására lassan a zöldségek is levet eresztenek.
- Hagyd állni legalább fél órát, majd ismét: nyomogasd, facsargasd, szeretgesd, forgasd át. A sót beledolgozod a zöldségek rétegeibe, és egyre több lesz a zöldségek saját leve. Ez a fűszeres, aromás zöldséges sólé az, ami a fermentálás alapját adja.
- Végül pakold bele az üvegedbe, szorosan, lefelé nyomogatva, levegőt kipréselve a rétegek közül amennyire csak lehet. A táladban maradt fűszeres sólét öntsd a tetejére úgy, hogy teljesen ellepje. Ha nem lepné el, addig nyomogasd a zöldségeket, amig annyira össze nem töpörödnek, hogy a sólé a felszínre csurranhasson.
- Ha ezt a lépést sikeresen abszolváltad, akkor egy káposztalevéllel fedd le, majd tegyél egy tökéletesen tiszta követ, nagy kavicsot, nehezéket a tetejére, ami az egészet lesúlyozza, lenyomja – lehet kapni erjesztéshez való súlyokat is persze, de végső esetben egy nehéz pohár is megteszi. Fémet nehogy használj!
- Fedd le az üvegedet könnyedén. Egy lazán illeszkedő fedő, vagy akár tiszta konyharuha is jó erre. Hagyd az egészet erjedni: erre kb. 20-22 fokos és közvetlen napfény nélküli hely a legjobb.
- 8-10 nap múlva kész is a saját kimchi-d! Ezután a fridzsiderben tárold, lefedve, mert eszelős szaga van. Átpakolhatod kisebb üvegekbe is persze. Ne feledd, a kimchi folytatja az erejedést, ezért érdemes hetente egyszer átforgatni az adagokat, hogy az edényed úgymond “kiböföghesse” magát.
A kimchi-t (szerintem) mi magyarok tudjuk nagyon jó, hogyan is fogyasszuk, hiszen a savanyított káposzta és a csalamádé nem ismeretlenek számunkra. Emellett szendvicsek tetejére, vagy bármilyen savanyúságot kívánó főétel mellé lehet pikánsabb verzió. Én pedig lehet, hogy osztok még meg a későbbiekben olyan recepteket, amiben a kimchi fontos szerepet játszik. Pl. hogy hangzana vajon az, hogy: kimchivel töltött uborka?
Alább pedig érdekességként a “kínai Rousseau” lány (“vissza a természetbe”), de lehet, hogy Thoreau-ra is szívesen hivatkozna angol (amerikai) irodalmár lelkem – persze csak viccesen, mert nem hiszem, hogy egyikőjük is erre a virtuális-transzcendens-naturalizmusra gondolt volna annó, de hát mi a 21. század gyermekeiként ilyenre is “ráfanyalodhatunk” 🙂
(1) Az autentikus kimchi elkészítés recept (nem vegetáriánus!), angolul:
https://mykoreankitchen.com/kimchi-recipe/
(2) Kínai természet idill, kimchivel (szó nélküli videó)
Szólj hozzá!