A szülés kiírt napja – mi a baj vele?

A kiírt időpont egy mesterséges, és a mai medikalizált világban kártékony fogalom.

Magyarországon a legtöbb helyen a 40. hetet, mint a szentírást, betartják. Csak összehasonlításképpen: Angliában 42. hét a határidő… Nem mindegy, mert egy korai szülésindítással nemcsak a szülés idejének valós megérkeztét, hanem több más folyamatot is szabotálunk a vajúdásban.

Hallgasd meg az ezzel kapcsolatos Kismama Rádiós hanganyagot!

Sokkal pontosabban írja le a helyzetet az, ha a szülés várható idejét úgy fogalmazzuk, hogy valamikor a 38. – 42. hét közöttre várható a kisbaba megérkezése.

És bár igaz, hogy a 37. hét orvosi szempontból megnyugtató, de ez valójában csak azt jelenti, hogy a baba van már annyira erős, hogy majdnem biztos, hogy születése után inkubátorba már nem kerül, életképes önmagában is (persze anyukára csatolva).

Mégis ez a 37. hét beleég (főleg az első babájukat váró) anyukákba… És mintha tudat alatt “sietnétek”: gyakran meggyőződéssel vallják, hogy ők úgy “érzik” ez a baba biztosan korábban érkezik (a legtöbbször nem, sőt, ez inkább látens szorongások kifejeződése).

Sajnos erre a természetes tendenciára még egy lapáttal rétesz az orvosi 37. hét kihirdetése, mintha azok az utolsó hetek már nem is lennének fontosak, vagy (rosszabb esetben) arról szólnak a hírek, hogy “túl nagy” lesz már akkor a baba. Szüljük meg hamarább, és jönnek a szülésindításra vonatkozó, kérdésekbe burkolt, ijesztgető javaslatok.

Rendszeresen indulnak a szülésfelkészítő tanfolyamaim.
Ha érdekel, akkor itt tájékozódhatsz a honlapomon!

Pedig a súlygyarapodás és méretnövekedés statisztikai alapon a legutolsó hetekben épp, hogy csökken, és a hangsúly a gyarapodás helyett az érésre tevődik át! Ilyenkor érik meg a születésre a baba tüdeje, bélrendszere és idegrendszere. Egy sokkal nyugodtabb, érettebb, életre készebb baba születik, ha megkaphatja ezeket az utolsó méhen belüli heteket.

Tudjátok egyébként, hogy hogyan számolják a kiírt dátumot???

Franz Karl Naegele, 1778-1851

Ez egy 18. sz. végi (!!) módszer, Naegele szabálynak nevezik. Vesszük a várandós anya utolsó menzeszének első napját, ahhoz adunk egy teljes évet, majd kivonunk belőle 3 hónapot, majd ismét hozzáadunk 7 napot…

Kicsit bonyolult 😮

A babákat pedig egyszerűen nem érdeklik az ilyen szabályok egyébként sem, és akkor születnek, amikor idejét érkezettnek látják ezt…

A tudomány még mindig nem tudja ezt pontosan megmagyarázni, de vannak “korábban” érkező babák, vannak “időre érkező” és “késő” babák. Hangsúly az idézőjelen…

A babáknak csupán 3-4% érkezik a kiírt napon!

És a statisztikák azt mutatják, hogy egy-egy várandósság hossza akár 5 hétnyi egymástól való eltérést is mutathat úgy, hogy a babák éretten érkeznek!

Jó lenne, visszatérni a régi idők hagyományához, ahol születési hónapról, nem pedig kiírt napról beszélhettünk…

És főleg jó lenne, ha nem siettetnék a szülés idejét! A szülés korai beindítása sem a babának, sem a vajúdó anyának nem segít.

Erről bővebben még később…

Ha tetszett, amit itt találtál, az alábbi gombok megnyomásával kérlek segíts eljuttatni másokhoz is, akiket érdekelhet:

Create a website or blog at WordPress.com