Hallgasd meg ezt a Kismama Rádiós hanganyagot!
Három fontos kérdés szoptatásra készülve
Miközben a vajúdás és a szülés óráira sok-sok kismama kifejezetten pontos és részletes tervet készít, informálódik, komoly döntéseket hoz, szaksegítséget vesz igénybe, stb., stb., addig a szülés utáni időszakra szinte alig készülünk. Mintha valami megakadályozná minket abban, hogy felismerjük a napnál világosabbat, miszerint a SZÜLÉS CSAK A KEZDET!
Kicsit olyan ez, mint, amikor nagy erőkkel az esküvőre készülünk, de közben mintha elelejtenénk, hogy a végén tényleg a házas élet hosszú éveit együtt, erőben és egészségben el kell tudni majd valahogy tölteni.
Amíg ásó, kapa, nagyharang… És amíg a kisbabából minimum 18 éves, felnőtt nő, vagy férfi cseperedik…
Nyilván erre nem is lehet tökéletesen felkészülni előre, de amire azért tényleg érdemes egy kicsit előretekinteni, az a szoptatás. Ha kizárólagos szoptatást tervezel, akkor ideje, hogy TÉNYLEGESEN is eltervezd, hogy ez hogyan is néz ki…
Íme egy-két olyan dolog, amit mindenképp érdemes megfontolnod a gyermekágyas tervedben (IGEN, ilyen is van, sőt fontosabb is talán, mint a szülési terv… És igen, szülési terv is van… Azt is érdemes írni! — Tudom, hogy vannak, akik ezekrők most hallanak, olvasnak először… 🙂 )
Rendszeresen indulnak a szülésfelkészítő tanfolyamaim.
Ha érdekel, akkor itt tájékozódhatsz a honlapomon!
Szóval alább olvassátok, mik is azok a dolgok, amit szerintem és a szívem szerint is minden egyes várandós kismamának tudni kellene a szoptatásról.

Egy kisebb falunyi segítő kell ahhoz, hogy a kismama tényleg sikeresen tudjon szoptatni!
A dúla szó modernkori elterjedése Dr Dana Raphael, antropológus és szoptatási szaktanácsadónak köszönhető. Az ő kutatásai alapján tudjuk azt, hogy a hagyományos kultúrákban rendkívüli figyelmet fordítottak a szoptatás elején álló kismamára, hiszen végső soron az egész közösség túlélése függött azon, tud-e szoptatni, vagy sem? Ő maga saját anyasága során döbbenten vette észre, mennyire hiányos ebben a mi kultúránk. Azt mondta, hogy talán nincs is még egy olyan testi-biológiai folyamat, melyet a közösségnek támogatnia kell, de a szoptatás az a kivétel, amelynél állíthatjuk, hogy a tejbelövellési reflex egy másik, támogató és gondoskodó segítő társadalomban működik igazán jól.
ELSŐ KÉRDÉS: Ki is a te "falud"? Vajon gondolkodtál már ezen? Hány fős az a mini-közösség, akikre számíthatsz ezekben a mélyen átalakító hetekben? Tipp: hidd el, többre lesz szükséged, mint most gondolnád!!!
A szoptatás természetes, de tanulnivaló folyamat
Minden nő tud szoptatni. Ezt mély meggyőződésből, összesen 10 évnyi saját (néha keserves és kudarcos) szoptatási évvel, és majdnem 20 évnyi dúlai munkával a hátam mögött állítom.
De.
A szoptatást tanulni is kell. Régen is tanulták, ellesték ezt a lányok a nővéreiktől, akár a saját anyjuktól, látták a praktikákat, találkoztak a gondokkal – és az azokra adott válaszokkal.
De mikor látott egy modern kismama 2-3 hónaposnál fiatalabb, hovatovább újszülött korú kisbabát szopni, frissen szült anyukát szoptatni? Szinte soha!
Biciklizni is mindenki tud, mégis idő kell, amíg jól megy. Könyvből igazán megtanulni nem lehet, ott hogy is magyaráznák el, mi is az, hogy “egyensúly”? Azt csak megélni lehet. Ez nem egy maszkulin, bal agyféltekés tanulási folyamat lesz, nem rendszerek és szakértők száraz mondatai azok, amik igazán a segítségedre lesznek.
Kell majd a sok gyakorlás, jó néhány “esés”, kudarc és főleg sok-sok türelem, intuíció, emberi és a babához való kapcsolódás – és hát pesze önbizalom.
MÁSODIK KÉRDÉS: Pontosan milyen körülményekre, illetve érzelmi környezetre van ahhoz szükséged, hogy ezt a sok botladozást és orraesést relatíve jó hangulatban, a szoptatási kedvedet megőrizve vészelhesd át?
A szoptatás nagyon sok idődet fogja lekötni
A legtöbb kismama alulértékeli (vagy a média alulértékelteti vele) azt, hogy konkrétan mennyi időt is fog a szoptatás a napjából elvenni. Főleg az első egy-két hónapban. Azt hiszik, hogy marad idejük vásárolni, főzni, mosogatni napközben.
De a realitás az, hogy napi 8-10 intenzív órányi szoptatásra kell számítani az elején! És ez akkor is így van, ha az ég világon semmi problémád nincs a szoptatással, a cicivel, a tej mennyiségével, a baba szopási technikájával, stb. Alapvetően arra számíts, hogy kis kivétellel az elején egész nap szoptatni fogsz.
6-8 hetes korban jut el oda a baba (és a gyomrának űrtartalma, a megtermelt tejed mennyisége, és a baba növekedési rátája), hogy számithatsz már némi szabad időre. Előtte erre bazírozni enyhén szólva rizikós: könnyen végkimerülés, sírás, kiborulás lehet a vége, ha erőlteted ezeket a téves ideákat.
HARMADIK KÉRDÉS: Mindezek alapján, mennyire valódi az a kép, ami benned az első hetekről él? Ha esetleg most meglepődtél, feltétlenül kezdd el a gyermekágyas időszakot logisztikailag megszervezni, és keríts annyi segítséget erre az időszakra, amennyit csak tudsz!
Gyemekágyas tervet a szülésfelkészítőmön én mindig adok – és képzeljétek: kétszer olyan hoszzú, mint maga szülési terv – és talán ezen most már nem lepődsz meg annyira!
Rendszeresen indulnak a szülésfelkészítő tanfolyamaim.
Ha érdekel, akkor itt tájékozódhatsz a honlapomon!